باور چیست؟

  مهارت
  باور چیست؟ بهار باور

  باور یا اعتقاد، وضعیتی در ذهن است که با وجود آن، فرد فکر می‌کند که چیزی درست است، بدون توجه به ابنکه آیا شواهد تجربی‌ای وجود دارد یا نه، که با قطعیتی که بر حقایق مسلم دیگری مبتنی باشد، ثابت کند که آن چیز درست است. یکی دیگر از راه‌های تعریف باور، آن را به مثابه بازنمایی ذهنی از یک نگرش مثبت جهت‌گیری‌دار به سمت محتمل دانستن حقیقی بودن چیزی تعریف می‌کند. در زمینه اندیشه یونان باستان، دو مفهوم با مفهوم باور مرتبط شناخته شده‌است: پیستیس (به انگلیسی: pistis) و دوکسا (به انگلیسی: doxa). به زبان ساده، پیستیس به «اعتماد» و «اطمینان» اشاره می‌کند، در حالی که دوکسا به «نظر» و «پذیرش» اشاره دارد. کلمهٔ انگلیسی «ارتدکس» از دوکسا حاصل شده‌است. جاناتان لستر (به انگلیسی: Jonathan Leicester) می‌گوید هدف باور، هدایت عمل است و نه نشان دادن حقیقت.

  در معرفت‌شناسی، فیلسوفان از واژهٔ «باور» برای اشاره به نگرش‌های شخصی مرتبط با ایده‌ها و مفاهیم درست یا غلط استفاده می‌کنند. با این حال، «باور» نیاز به درون‌نگری و احتیاط فعال ندارد. به عنوان مثال، ما هرگز به این فکر نمی‌کنیم که آیا خورشید برخواهد آمد یا خیر. به جای آن، به سادگی فرض کنیم که خورشید طلوع خواهد کرد.

  باورها چگونه شکل می گیرند ؟

   فرض کنید به شما بگویند فلان شهر آدمهای خوبی ندارد و شما مدام به خوب نبودن مردم آن شهر فکر می کنید، راجع به خوب نبودن آدمهای آن شهر صحبت کنید، راجع به بدی مردم آن شهر حتی اگر حقیق ندارد صحبت کنید، طی کردن این روند باعث شکل گیری باور می شود.
  مسئله بسیار مهم این است که ما باورهایمان را انتخاب نکرده ایم بلکه از کوچکی از طریق خانواده، دوستان، اطرافیان و … به ما القا شده است و ما بدون اینکه متوجه شویم باورهایی که دیگران به ما القا کرده اند را پذیرفته ایم و نتایجی که امروز تجربه می کنیم حاصل همان باورهاست.
  البته ناگفته نماند، درست است که ما باورهایمان را انتخاب نکرده ایم ولی می توانیم روی خود کار کنیم و باورهایمان را تغییر دهیم.

  باورهای محدود کننده

  باورهای محدود کننده باورهایی هستند که باعث می شوند شرایط کنونی که اصلا از آن رضایتی نداریم را قبول کنیم و باور داشته باشیم که تا آخر عمر باید به این شکل زندگی کنیم و اکثر اشخاص برای اینکه باورهایشان را تغییر ندهند اسمش را تقدیر می گذارندو می گویند تقدیر من این است که به  این شکل زندگی کنم.
  نکته بسیار مهم این است که زندگی مان را خودمان با باورهای مناسب خلق می کنیم و اگر انسان بخواهد شرایط زندگی اش را تغییر دهد به راحتی می تواند این کار را انجام دهد.

  باورهای قدرتمند کننده

  باورهای قدرتمند کننده باورهایی هستند که باعث می شوند برای اهدافمان انگیزه بگیرم و مدام در حال حرکت باشیم. باعث می شوند خودمان و توانایی هایمان را باور داشته باشیم و از زندگی لذت ببریم.
  باورهای قدرتمند کننده باعث می شوند نوع نگاهمان به مسائل تغییر کند و نتایج زندگیمان را خودمان خلق کنیم. باورهای قدرتمند کننده باعث می شوند که همیشه رو به جلو حرکت کنیم و برای خودمان ارزش قائل باشیم.

  من انسان  ارزشمندی هستم.

  من لایق بهترینها هستم.

  سر تا سر وجودم غرق در انرژی و شادی است.

  موارد فوق فقط چند نمونه از باورهای قدرتمند کننده هستند که باید افکارمان را با این باورها بمباران کنیم. البته ناگفته نماند که ما باید آنقدر این باورها را در ذهن مان تکرار کنیم تا نتایج زندگی مان را خلق کنند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.