بخشش چیست و چه فوایدی دارد؟

  مهارت
  اثرات بخشش در زندگی-بهار باور

  بخشش و بخشیدن در جاهای مختلف معانی متفاوتی دارد اما از دیدگاه روانشناسی به معنی تصمیم به فراموش کردن خشم و فکر انتقام از کسی که باعث آزار ما شده می باشد. بخشش یا همان گذشت حتی می تواند باعث احساس درک، همدلی و مهربانی برای کسی که به شما آسیب رسانده شود.

  محققان می‌گویند: قدرت عفو و بخشش را دست‌کم نگیرید، بخشش کلید سلامت عاطفی، روانی و جسمی است. افراد بی‌رحم، مستعد ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی، دردهای مزمن، اختلال عملکرد عصبی، سیستم ایمنی سرکوب شده، اضطراب و افسردگی بوده و از داشتن یک زندگی اجتماعی خوب محروم هستند.
  پرورش کینه در دل‌ها باعث می‌شود جهان، خصمانه به نظر برسد. مطالعات نشان می‌دهند بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند، بعد از رها کردن کینه و خصومت و توجه به بخشندگی، زخم‌ها و دردهایشان التیام می‌یابد.

  همچنین زن و شوهرهایی که به راحتی همدیگر را می بخشند و اشتباه‌های یکدیگر را فراموش می کنند و احساس خیرخواهانه ای را به هم ابراز می‌کنند درگیری و مشکلاتشان را به طور موثرتری حل می‌کنند و دردشان کم می‌شود. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با تعدادی از اثرات بخشش  آشنا کنیم.

  اثرات بخشش و بخشیدن دیگران در زندگی - بهار باور

  فواید بخشش یا بخشیدن دیگران

  1.بهبود وضعیت روانی خود:

  با رها کردن شکایاتمان، ما در تمام سطوح بیشتر هماهنگ می شویم. کابوس ها از بین می روند و صحنه های هیجان انگیز جدید زندگی عادی می شوند.ما احساس آرامش می کنیم، خوشحال تر می شویم و آماده می شویم تا به دنیای خودمان محبت و و عشق بدهیم.

  2.کاهش استرس:

  بخشش، استرس را هضم می کند، چون ما دیگر افکار را بازیافت نمی کنیم (هم آگاهانه و هم ناخودآگاه) که باعث ایجاد استرس ذهنی می شوند. با ارائه این بارها و وزن ها به روح برای درمان، یاد می گیریم که چطور عصبانیت و استرس را پشت سر بگذاریم.

  3. فشار خون پایین:

  فواید بخشش

  وقتی ما دیگر اضطراب و عصبانیت را به خاطر بخشش گذشته احساس نمی کنیم، ضربان تند قلب ما از بین می رود و فشار خون افت می کند. این کار فرایندهای زیادی را در بدن انجام می دهد و ما را به سمت انسجام با سیستم قلب و گردش خون می آورد.

  4.بهبود روابط اجتماعی

  تحقیقات نشان داده که بخشش به شیوه های گوناگون باعث روابط اجتماعی شاد تر و سالم تر افراد می شود؛

  بهبود روابط اجتماعی تمایل به اقدامات تلافی جویانه علیه کسی که به شما صدمه زده را کاهش می دهد و باعث احساس خوبی نسبت به سلامتی بدن و خوشبختی در زندگی می شود.

   5. درمان بی خوابی

  فواید بخشش-بهار باور

  گفته می شود که بخشش باعث بهبود کیفیت خواب و درمان بی خوابی می شود.

  6. افزایش قوای جسمانی

  دو مطالعه در دانشگاه اراسموس نشان داده که بخشش می تواند باعث افزایش قوای جسمانی بدن شود؛ در واقع بخشش با بهبود عواطف و احساسات به افزایش انرژی و توانایی فیزیکی بدن کمک می کند.

  7. درمان سریع تر بیماری ها

  یک تحقیق توسط دکتر فری لوشین و همکارانش در دانشگاه استنفورد، نشان داده که بخشیدن خود و دیگران می تواند باعث درمان سریع تر بیماری های روحی و روانی شود. افرادی که دیگران را می بخشند و فراموش می کنند کمتر عصبانی می شوند، خوش بین تر هستند و اعتماد به نفس بالاتری دارند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.