اعتماد به نفس پایین چه دلایلی دارد؟ (1)

  مهارت
  دلایل اعتماد به نفس پایین-سایت انگیزشی بهار باور

  بیشترین ویژگی های شخصیت ما از دوران کودکی شکل می گیرد. بنابراین از جمله عوامل شکل دهنده شخصیت ما بایدها و نبایدها، تایید و یا عدم تایید رفتارهای ما، تنبیه ها و تشویق ها، تحسین و تمجید، تعریف و تحقیر،… است که توسط اطزافیان از جمله خانواده و والدین بر ما اعمال می گردد. بنابراین اعتماد به نفس پایین یا اعتماد به نفس کاذب ریشه در دوران کودکی و تربیت گذشته فرد دارد.

  پیامدها و عواقب اعتماد به نفس پایین بسیار است. شخصی که فاقد اعتماد به نفس می باشد در واقع قدرت ابراز وجود، توانایی احقاق حق، توانایی در ابراز علاقه و بیان احساسات و غیره را ندارد. در نتیجه احساس سر خوردگی، خود کم بینی و احساس پریشانی می کند، که این همان افسردگی است.

  در واقع یکی از عوامل اصلی و درجه یک اختلالات افسردگی، اضطراب، وسواس، و غیره که این درمانگر در طول دوران کاری در بیماران خود مشاهده نموده است اعتماد به نفس پایین است.

  دلایل اعتماد به نفس پایین

  بی‌توجهی والدین

  وقتی والدین به شما توجهی نمی‌کنند، انگار که موفقیت‌های شما کمترین ارزشی برای آنها ندارد. شما برای کسب موفقیت‌های بیشتر و اثبات این نکته که شایستگی‌های‌تان فراتر از چیزی است که الان در آن قرار دارید، باید انگیزه خود را حفظ کنید، که البته این کار دشوار خواهد بود. بی‌توجهی سرپرستان معمولا باعث می‌شود احساس کنید که از جانب دیگران فراموش شده‌اید، کسی قدرتان را نمی‌داند و برای هیچ کس مهم نیستید. این باور که کسی به وضعیت حال حاضر شما اهمیتی نمی‌دهد، حسی است که به خاطر گذشته‌ی دردناک‌تان به دوش می‌کشید. حس دیده نشدن و نا‌مرئی بودن باعث می‌شود فکر کنید حضورتان یک اشتباه است.

  جامعه و رسانه ها

  شکی نیست که افراد، خصوصا در شبکه ها و رسانه های اجتماعی به شدت درگیر زیبایی و لاغری غیر واقعی شده اند و دائما درحال اجرای نمایش در آنها هستند. این امر یک امر همه گیر می باشد که دائما در حال بدتر و وخیم تر شدن می باشد.

  طبق مطالعاتی که اخیرا در زمینه ی اثرات شبکه ها و رسانه های اجتماعی صورت گرفته است، ثابت شده که بیش از 70 درصد از زنان و مردان امروزه بر این باور هستند که نمی توانند خود را با آنچه در این شبکه ها می بینند هم سطح و هم تراز بدانند و همین باعث می شود که اعتماد به نفس افراد تا مرز نابودی یپش برود! حتی اگر کمبود اعتماد به نفس بسیاری از افراد به دلایل دیگری به وجود آمده باشد، این شبکه ها قطعا به آن دامن می زنند.

  دلایل اعتماد به نفس پایین-سایت انگیزشی بهار باور

  نظام ارزشی نامناسب

  اگر باورهای مذهبی یا نظام ارزشی، باعث شود که باور داشته باشید پیوسته در حال گناه کردن هستید، در وضعیتی مشابه دریافت همیشگی بازخورد منفی دیگران قرار می‌گیرید. چه بازخورد منفی دیگران باشد، چه قضاوت‌های برگرفته از باورها و ارزش‌های شخصی، نتیجه‌ی آن ایجاد احساس شرم، گناه، تناقض و نارضایتی از خود است. بسیاری از نظام‌های ارزشی دو انتخاب پیش روی فرد می‌گذارند: خوبی و بدی. وقتی در تنگنای انتخاب بین این دو قرار می‌گیرید دچار سردرگمی، شرمندگی، ناامیدی، به‌هم‌ریختگی و بی‌هویتی می‌شوید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.