اعتماد به نفس پایین چه دلایلی دارد؟ (2)

  مهارت
  دلایل اعتماد به نفس پایین-سایت انگیزشی بهار باور

  در این مقاله از بهار باور به ارائه ی سایر دلایل اعتماد به نفس پایین می پردازیم.

  دلایل اعتماد به نفس پایین

   

  شوک فیزیکی یا ضربه‌ی روحی

  سوء استفاده‌ی جسمی، جنسی یا عاطفی آشکارترین دلیل پایین آمدن اعتماد به نفس است. قرار گرفتن کودک در موقعیت‌های فیزیکی و عاطفی برخلاف میلش، باعث می‌شود او نتواند به دنیای بیرون، خودش و دیگران اعتماد کند، مسئله‌ای که به شدت بر اعتماد به نفس تأثیر می‌گذارد. حتی ممکن است کودک خود را مقصر بداند در حالی‌که کمترین گناهی ندارد. کودک توان مقابله با بحران را ندارد در نتیجه از آن فرار کرده، از دیگران فاصله می‌گیرد و احساس پوچی می‌کند. در تلاش برای کنار آمدن با این وضعیت، نتیجه می‌گیرد که خودش گناه‌کار و شایسته‌ی سرزنش است و برای رهایی از این آشفتگی به راه‌های ناسالم روی آورده و سرانجام خود را شرمنده و سرخورده در میان صدها احساس منفی دیگر محصور می‌بیند.

  دلایل اعتماد به نفس پایین-سایت انگیزشی بهار باور

  احساس گناه برای تصمیمات گذشته

  همه ی ما در گذشته اشتباه کرده ایم، در حال حاضر اشتباه می کنیم و این اتفاق در آینده نیز رخ خواهد داد. اما هنگامی که عمیقا به آن فکر می کنید، تمامی اشتباهات صورت گرفته باعث به وجود آمدن یک چیز قدرتمند و مثبت شده اند. حتی بدترین اشتباهاتی که می کنیم نیز باعث گشایش در های یادگیری، درس گرفتن و تغییر می شود. اما هنگامی که بر روی اثرات و نتایج منفی اشتباهات تمرکز می کنید و به خاطر آنها احساس گناه می کنید، باعث به وجود آمدن کمبود اعتماد به نفس در خود می شوید.

  گرفتن بازخورد منفی

  اگر در طی دوران کودکی مدام در گوش‌تان تکرار شود که هیچ کاری را درست انجام نمی‌دهید و به اندازه‌ی کافی خوب نیستید، شما در حالی تبدیل به یک فرد بالغ خواهید شد که تصویر مثبتی از خود ندارید. وقتی بدون در نظر گرفتن تلاش‌های‌تان پیوسته از شما و کارتان ایراد بگیرند، دیگر نمی‌توانید به خودتان اعتماد کرده و احساس خوبی داشته باشید؛ به خاطر شکست‌های پی‌درپی احساس شرم می‌کنید که بسیار دردناک و ناراحت‌کننده است.

  مقایسه دائمی خود با دیگران

  دلایل اعتماد به نفس پایین-سایت انگیزشی بهار باور

  امروزه شرایطی به وجود آمده است که افراد می توانند به راحتی خودشان را با دیگران مقایسه کنند. امکاناتی نظیر شبکه های اجتماعی، تبلیغات سطح شهر و امکانات اینچنینی همگی به این مشکل دامن می زنند.

  افراد خصوصا در شبکه های اجتماعی بهترین تصویری که می توانند را از خود به اشتراک می گذارند، و هنگامی که ما با آنها رو به رو می شویم خود را به طرز غلطی با آنها مقایسه می کنیم. به یاد داشته باشید که افراد تنها آن چیزی را به نمایش می گذارند که مایلند دیگران از آنها ببینند. لذا مقایسه ی ما با یک نمایش و سناریو به هیچ وجه کار عاقلانه ای نیست.

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.