چطور آرامش خود را افزایش دهیم؟

  مهارت
  راه های افزایش آرامش-بهار باور

  در فرهنگ لغت معین آرامش به: آرمیدن، فراغت، صلح، آشتی، ایمنی و امنیت معنا شده است. انسان های امروزی به دلایل زیادی آرامش ندارند، به همین ما در این مقاله به شما راه کارهایی برای افزایش آرامش ارائه می کنیم.

  راه های افزایش آرامش

  1- با خدا ارتباط برقرار کنید

  به خدا توکل کنید. هرچه ارتباط شما با خدا، “آن نیروی عظیم و خرد لایتناهی” بیشتر و بیشتر شود، آرامش و نشاط بیشتری را در خود تجربه می کنید و هر چه ارتباط شما با خدا محدودتر شود، ترس و اضطراب بیشتری بر شما چیره می شود.

  خداوند فرموده است: “اگر مرا یاری کنید، شما را یاری می کنم و قدم هایتان را استوار می گردانم.”

  یار خدا بودن یعنی بر اساس قوانین الهی رفتار کردن، گناه نکردن، کمک به دیگران،
  نرنجاندن دیگران، احترام به والدین و غیره. “یار خدا بودن” در واقع همان “یاری کردن به خود” است.

  راه های افزایش آرامش-بهار باور

  2- نگران آینده نباشید

  شاید دشوار به نظر برسد، اما ارتباط مستقیمی بین زندگی در لحظه و آرامش وجود دارد. شما نمی‌توانید آینده را کنترل کنید. همان‌طور که ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: “ نگرانی مانند یک صندلی گهواره‌ای است. شما را به انجام کاری وامی‌دارد، اما شما را به جایی نمی‌رساند.” به آرامی تمرین کنید افکارتان را به لحظه‌ی کنونی برگردانید.

  3- در لحظه زندگی کنید:

  به جای نگرانی در مورد گذشته و یا آزار و شکنجه خود در مورد آینده، از زمان حالتان واقعا لذت ببرید این تنها چیزی است که در این لحظه از زمان دارید. وقتی که ما در حال حاضر زندگی کنیم، نگرانی های گذشته و آینده نمی توانند ما را نگران کنند.

  راه های افزایش آرامش-بهار باور

  4- نگرش قدردانی را بپذیرید:

  تمرکز بر تمام چیزهایی که در زندگی ما وجود دارد و سپاسگذاری و قدرداتی از آنها، باعث بهبود آرامش ذهن و روح ما می شود و به ما یادآوری می کنیم که همیشه همه چیز مثبت است. گاهی اوقات ما فقط باید به خود اشاره کنیم و آگاهی دهیم تا متوجه اش شویم.

  5- با تاثیر دیگران بر خود مقابله کنید

  چقدر به نظر دیگران وابسته هستید و به آن اهمیت می دهید؟ وقتی که ما نگران حرف مردم هستیم در حقیقت یک بار فکری به ذهن خود تحمیل کرده ایم. و ناخودآگاه به سمتی حرکت می کنیم که دیگران را خوشحال کنیم. و این هم ایجاد آرامش فکری را غیر ممکن می سازد. مهم نیست که ما چه کار می کنیم یا چه می گوییم همیشه عده ای هستند که ایراد بگیرند. بنابراین باید در خود روحیه ای را تقویت کنیم که نه با ستایش و نه با انتقاد تحت تاثیر قرار نگیریم.

  6- به دنبال بخشیدن باشید!

  راه های افزایش آرامش-بهار باور

  بخشیدن دیگران همیشه با یک احساس خوب یا همان ارامش همراه است. اینکه کجا زندگی می‌کنیم و چه دین یا فرهنگی داریم مهم نیست؛ در نهایت همه‌ی ما انسان هستیم.

  همه‌ی ما آرزوها و آرمان‌هایی مشابه هم داریم و می‌خواهیم خود و خانواده‌مان از زندگی خوبی بهره‌مند باشیم. تفاوت‌های فرهنگی، مذهبی و سیاسی نباید سبب نزاع و درگیری شود، زیرا چیزی به جز غم و اندوه و ویرانی در جهان به دنبال ندارد.

  اگر احساس می‌کنید باید در برابر آسیبی که دیگران به آبرو و شهرت‌تان زده‌اند، تلافی کنید یا در برابر عمل ناشایست آنها باید پاسخی به همان اندازه نفرت‌انگیز بدهید، به خشم، خشونت و غم و اندوه تداوم بیشتری می‌بخشید. برای اینکه در زندگی آرامش داشته باشید کافی است این حس را با بخشش جایگزین کنید.

  همانطور که در سخنان بزرگان خواندیم:

  وین دایر : با تلاشي آگاهانه، خنده را به كردار و رفتار هر روزتان بياميزيد. نگذاريد كه روزي بدون خنده و آرامش برآمده از آن، سپري شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.